Downlight LED model 5068 finish white, reflector white, UGR19, 7 W, 4000 K, 560 lm, Ø95x62 mm, 100°.
Downlight LED model 5068 finish white, reflector white, UGR19, power of 7 W, colour temperature 4000 K (neutral light), luminous flux 560 lm, opening angle 100°, size Ø95 x 62 mm, weight 240 g, made of aluminium.
| CATALOGUE | CONALUX |
| SERIES | 5068 |
| REFERENCE | 5068-01R017W4K |
| REFERENCE 2 | 1642301401 |
| EAN 13 | 8435115982378 |
| COLOR | White, reflector whi |
| MATERIAL | Aluminium |
| DIFFUSER MATERIAL | PC |
| FRAME MATERIAL | Aluminium |
| DRIVER/EQUIPMENT INCLUDED | Yes |
| ANCHORING INCLUDED | Yes |
| MOVEMENT | Fixed |
| TYPE OF INSTALLATION | Embed |
| FORMAT | Circular |
| MEASURE | 95 x 60 mm |
| CUTTING MEASURE | 75 mm |
| MIN. DISTANCE TO CEILING | 62 mm |
| WEIGHT | 240 |
| COLOR TEMP. | 4000K |
| CRI | 80 |
| MACADAM GROUPING | 3 |
| LUMINOUS FLUX | 560 lm |
| RATED LUMINOUS FLUX | 875 lm |
| OPTICAL SYMMETRY | Symmetric |
| OPENING ANGLE | 100 º |
| UNIFIED GLARE RATING | 19 |
| LED TYPE | LED Osram |
| REPLACEABLE LAMP | Non-replaceable LED and replaceable lamp |
| LIFE TIME | 30,000 |
| CONSUMED POWER | 7 W |
| LUMINOUS EFFICACY | 80 lm/W |
| LIGHTING TECHNOLOGY | Led |
| POWER FACTOR | 0.90 |
| VOLTAGE | 220/240 V |
| FREQUENCY | 50/60 Hz |
| INSULATION CLASS | II |
| DEGREE OF IP PROTECTION | IP20 |
| OVERLOAD PROTECTION | Not |
Related products
54025-016W4K
Downlight LED model 54025 finish white, IP40, 6 W, 4000 K, 440 lm, Ø102x52 mm, 90°.
5064-017W4K
Downlight LED model 5064 finish white, IP44, 7 W, 4000 K, 695 lm, Ø95x58 mm, 110°, plastic-covered.
5087-016W4K
Downlight LED model 5087 finish white, IP40, 6 W, 4000 K, 270 lm, Ø90x72 mm, 100°.
5067-017W4K
Downlight LED model 5067 finish white, UGR19, IP44, 7 W, 4000 K, 570 lm, 110°, TRIAC regulation.
54027-016W4K
Recessed light LED model 54027 finish white, IP44, 6 W, 4000 K, 450 lm, 120°.
5062-017W4KIP65-DR.IP20
Downlight LED model ARIES 5062 finish white, UGR19, IP65, 7 W, 4000 K, 975 lm, Ø90x47 mm, 38°.
5062-017W4KIP65-DR.IP65
Downlight LED model ARIES 5062 finish white, UGR19, IP65, 7 W, 4000 K, 975 lm, Ø90x47 mm, 38°.