Downlight LED model 5093 finish white, 6 W, 4000 K, 678 lm, Ø120x28 mm, 120°.
Downlight LED model 5093 finish white, power of 6 W, colour temperature 4000 K (neutral light), luminous flux 678 lm, opening angle 120°, size Ø120 x 28 mm, for a recess of Ø105 mm, weight 240 g, made of aluminium. Thanks to its PMMA diffuser, it does not yellow and has better light diffusion. With continuity light option. Driver included.
| CATALOGUE | CONALUX |
| SERIES | 5093 |
| REFERENCE | 5093-016W4K |
| REFERENCE 2 | 1616101401 |
| EAN 13 | 8435115975653 |
| COLOR | white |
| MATERIAL | aluminium |
| DIFFUSER MATERIAL | PMMA |
| FRAME MATERIAL | Aluminium |
| DRIVER/EQUIPMENT INCLUDED | Yes |
| ANCHORING INCLUDED | Yes |
| MOVEMENT | Fixed |
| TYPE OF INSTALLATION | Embed |
| FORMAT | Circular |
| MEASURE | 120 x 28 mm |
| CUTTING MEASURE | 105 mm |
| MIN. DISTANCE TO CEILING | 27 mm |
| WEIGHT | 240 |
| COLOR TEMP. | 4000K |
| CRI | 80 |
| FLICKER | 0.10% |
| MACADAM GROUPING | 6 |
| LUMINOUS FLUX | 678 lm |
| RATED LUMINOUS FLUX | 525 lm |
| LOR | 100 % |
| OPTICAL DISTRIBUTION | Direct |
| OPTICAL SYMMETRY | Symmetric |
| OPENING ANGLE | 120 º |
| LED TYPE | TIRA LED SMD |
| REPLACEABLE LAMP | Non-replaceable LED and replaceable lamp |
| LIFE TIME | 30,000 |
| CONSUMED POWER | 6 W |
| LUMINOUS EFFICACY | 113 lm/W |
| LIGHTING TECHNOLOGY | Led |
| POWER FACTOR | 0.90 |
| VOLTAGE | 200/230 V |
| FREQUENCY | 50/60 Hz |
| INSULATION CLASS | II |
| DEGREE OF IP PROTECTION | IP20 |
| OVERLOAD PROTECTION | Not |
Related products
54025-016W4K
Downlight LED model 54025 finish white, IP40, 6 W, 4000 K, 440 lm, Ø102x52 mm, 90°.
5064-017W4K
Downlight LED model 5064 finish white, IP44, 7 W, 4000 K, 695 lm, Ø95x58 mm, 110°, plastic-covered.
5087-016W4K
Downlight LED model 5087 finish white, IP40, 6 W, 4000 K, 270 lm, Ø90x72 mm, 100°.
5067-017W4K
Downlight LED model 5067 finish white, UGR19, IP44, 7 W, 4000 K, 570 lm, 110°, TRIAC regulation.
5068-01R017W4K
Downlight LED model 5068 finish white, reflector white, UGR19, 7 W, 4000 K, 560 lm, Ø95x62 mm, 100°.
54027-016W4K
Recessed light LED model 54027 finish white, IP44, 6 W, 4000 K, 450 lm, 120°.