Downlight LED model ARIES 5062 finish white, UGR19, IP65, 7 W, 4000 K, 975 lm, Ø90x47 mm, 38°.
Downlight LED model ARIES 5062 finish white, UGR19, IP65, power of 7 W, colour temperature 4000 K (neutral light), luminous flux 975 lm, opening angle 38°, minimum voltage 100 V, size Ø90 x 47 mm, for a recess of Ø75 mm, weight 280 g, made of aluminium and glass. Includes IP65 external driver (weatherproof for outdoor and humid areas). Also available with IP20 driver for dry indoor areas.
| CATALOGUE | CONALUX |
| SERIES | 5062 Aries |
| REFERENCE | 5062-017W4KIP65-DR.IP65 |
| REFERENCE 2 | 1652211401 |
| EAN 13 | 8435115987991 |
| COLOR | White |
| MATERIAL | Aluminium and glass |
| DIFFUSER MATERIAL | Glass |
| FRAME MATERIAL | Aluminium |
| REFLECTOR MATERIAL | Aluminium |
| DRIVER/EQUIPMENT INCLUDED | Yes |
| ANCHORING INCLUDED | Yes |
| MOVEMENT | Fixed |
| TYPE OF INSTALLATION | Embed |
| FORMAT | Circular |
| MEASURE | 90 x 47 mm |
| CUTTING MEASURE | 75 mm |
| MIN. DISTANCE TO CEILING | 50 mm |
| WEIGHT | 280 |
| COLOR TEMP. | 4000K |
| CRI | 80 |
| FLICKER | 0.10% |
| MACADAM GROUPING | 3 |
| LUMINOUS FLUX | 700 lm |
| RATED LUMINOUS FLUX | 975 lm |
| OPTICAL SYMMETRY | Symmetric |
| OPENING ANGLE | 38 º |
| UNIFIED GLARE RATING | 19 |
| LED TYPE | COB |
| REPLACEABLE LAMP | Non-replaceable LED and replaceable lamp |
| LIFE TIME | 50,000 |
| SWITCHOVERS Nº | 20,000 |
| CONSUMED POWER | 7 W |
| LUMINOUS EFFICACY | 100 lm/W |
| LIGHTING TECHNOLOGY | Led |
| POWER FACTOR | 0.90 |
| VOLTAGE | 100/240 V |
| FREQUENCY | 50/60 Hz |
| INSULATION CLASS | II |
| DEGREE OF IP PROTECTION | IP65 |
Related products
54025-016W4K
Downlight LED model 54025 finish white, IP40, 6 W, 4000 K, 440 lm, Ø102x52 mm, 90°.
5064-017W4K
Downlight LED model 5064 finish white, IP44, 7 W, 4000 K, 695 lm, Ø95x58 mm, 110°, plastic-covered.
5087-016W4K
Downlight LED model 5087 finish white, IP40, 6 W, 4000 K, 270 lm, Ø90x72 mm, 100°.
5067-017W4K
Downlight LED model 5067 finish white, UGR19, IP44, 7 W, 4000 K, 570 lm, 110°, TRIAC regulation.
5068-01R017W4K
Downlight LED model 5068 finish white, reflector white, UGR19, 7 W, 4000 K, 560 lm, Ø95x62 mm, 100°.
54027-016W4K
Recessed light LED model 54027 finish white, IP44, 6 W, 4000 K, 450 lm, 120°.