Downlight LED model 5093 finish white, 6 W, 3000 K, 633 lm, Ø120x28 mm, 120°.
Downlight LED model 5093 finish white, power of 6 W, colour temperature 3000 K (warm light), luminous flux 633 lm, opening angle 120°, size Ø120 x 28 mm, for a recess of Ø105 mm, weight 240 g, made of aluminium. Thanks to its PMMA diffuser, it does not yellow and has better light diffusion. With continuity light option. Driver included.
| CATALOGUE | CONALUX |
| SERIES | 5093 |
| REFERENCE | 5093-016W3K |
| REFERENCE 2 | 1616101301 |
| EAN 13 | 8435115977169 |
| COLOR | white |
| MATERIAL | aluminium |
| DIFFUSER MATERIAL | PMMA |
| FRAME MATERIAL | Aluminium |
| DRIVER/EQUIPMENT INCLUDED | Yes |
| ANCHORING INCLUDED | Yes |
| MOVEMENT | Fixed |
| TYPE OF INSTALLATION | Embed |
| FORMAT | Circular |
| MEASURE | 120 x 28 mm |
| CUTTING MEASURE | 105 mm |
| MIN. DISTANCE TO CEILING | 27 mm |
| WEIGHT | 240 |
| COLOR TEMP. | 3000K |
| CRI | 80 |
| FLICKER | 0.10% |
| MACADAM GROUPING | 6 |
| LUMINOUS FLUX | 633 lm |
| RATED LUMINOUS FLUX | 525 lm |
| LOR | 100 % |
| OPTICAL DISTRIBUTION | Direct |
| OPTICAL SYMMETRY | Symmetric |
| OPENING ANGLE | 120 º |
| LED TYPE | TIRA LED SMD |
| REPLACEABLE LAMP | Non-replaceable LED and replaceable lamp |
| LIFE TIME | 30,000 |
| CONSUMED POWER | 6 W |
| LUMINOUS EFFICACY | 105.50 lm/W |
| LIGHTING TECHNOLOGY | Led |
| POWER FACTOR | 0.90 |
| VOLTAGE | 200/230 V |
| FREQUENCY | 50/60 Hz |
| INSULATION CLASS | II |
| DEGREE OF IP PROTECTION | IP20 |
| OVERLOAD PROTECTION | Not |
Related products
5068-01R017W3K
Downlight LED model 5068 finish white, reflector white, UGR19, 7 W, 3000 K, 560 lm, Ø95x62 mm, 100°.
5062-017W4KIP65-DR.IP20
Downlight LED model ARIES 5062 finish white, UGR19, IP65, 7 W, 4000 K, 975 lm, Ø90x47 mm, 38°.
5062-017W4KIP65-DR.IP65
Downlight LED model ARIES 5062 finish white, UGR19, IP65, 7 W, 4000 K, 975 lm, Ø90x47 mm, 38°.
S1000-3K
Downlight LED with sensor model S1000 finish white, IP20, 10 W, 650 lm, Ø85x59 mm, 24°.
5087-016W3K
Downlight LED model 5087 finish white, IP40, 6 W, 3000 K, 270 lm, Ø90x72 mm, 100°.