Recessed spotlight LED model FE23 finish white, 15 W, 3000 K, 1007 lm, 45x165x52 mm, 10°.
Recessed spotlight LED model FE23 finish white, power of 15 W, colour temperature 3000 K (warm light), luminous flux 1007 lm, opening angle 10°, size 45 x 165 x 52 mm, for a recess of 38 x 158 mm, weight 360 g, made of aluminium and pmma.
| CATALOGUE | CONALUX |
| SERIES | FE23 |
| REFERENCE | FE23-0115W3K |
| REFERENCE 2 | 2428102301 |
| EAN 13 | 8435115980824 |
| COLOR | white |
| MATERIAL | aluminium and PMMA |
| DIFFUSER MATERIAL | PMMA |
| FRAME MATERIAL | Aluminium |
| DRIVER/EQUIPMENT INCLUDED | Yes |
| ANCHORING INCLUDED | Yes |
| MOVEMENT | Fixed |
| TYPE OF INSTALLATION | Embed |
| FORMAT | Rectangular |
| MEASURE | 45 x 165 x 52 mm |
| CUTTING MEASURE | 38 x 158 mm |
| MIN. DISTANCE TO CEILING | 55 mm |
| WEIGHT | 360 |
| COLOR TEMP. | 3000K |
| CRI | 95 |
| FLICKER | 0.10% |
| MACADAM GROUPING | 3 |
| LUMINOUS FLUX | 1,007 lm |
| RATED LUMINOUS FLUX | 1,170 lm |
| OPTICAL DISTRIBUTION | Direct |
| OPTICAL SYMMETRY | Symmetric |
| OPENING ANGLE | 10 º |
| LED TYPE | LED CREE |
| REPLACEABLE LAMP | Non-replaceable LED and replaceable lamp |
| LIFE TIME | 50,000 |
| SWITCHOVERS Nº | 30,000 |
| CONSUMED POWER | 15 W |
| LUMINOUS EFFICACY | 67.13 lm/W |
| LIGHTING TECHNOLOGY | Led |
| POWER FACTOR | 0.90 |
| VOLTAGE | 220/240 V |
| FREQUENCY | 50/60 Hz |
| INSULATION CLASS | I |
| DEGREE OF IP PROTECTION | IP20 |
Related products
5076-0130W3K
Downlight LED Tilting lamp model 5076 finish white, IP40, 30 W, 3000 K, 3100 lm, 240x154x100 mm, 80°, tilting.
6005-610MM-20W-3K
Recessed linear LED luminaire model 6005 finish aluminium, 20 W, 3000 K, 1700 lm, 610x90x54 mm, 100°.
5075-0115W4K
Downlight LED Tilting lamp model 5075 finish white, IP65, 15 W, 4000 K, 1459 lm, 185x100x60 mm, 100°, tilting.
HERA-S3-19-10W-3K-25
Tilting recessed spotlight LED model HERA finish black, UGR10, 10 W, 3000 K, 630 lm, 150x67x50 mm, 25°.
DOTS-12W-3K
Recessed spotlight LED model DOT finish black matt, UGR15, 12 W, 3000 K, 576 lm, 160x40x42 mm, 24°.