Recessed spotlight LED model DOT finish black matt, UGR15, 12 W, 3000 K, 576 lm, 160x40x42 mm, 24°.
Recessed spotlight LED model DOT finish black matt, UGR15, power of 12 W, colour temperature 3000 K (warm light), luminous flux 576 lm, opening angle 24°, size 160 x 40 x 42 mm, for a recess of 155 x 35 mm, made of aluminium foundry adc12.
| CATALOGUE | CONALUX |
| SERIES | Dot S Rectangular |
| REFERENCE | DOTS-12W-3K |
| REFERENCE 2 | 3702351954 |
| COLOR | black matt |
| MATERIAL | aluminium foundry adc12 |
| DRIVER/EQUIPMENT INCLUDED | Yes |
| ANCHORING INCLUDED | Yes |
| TYPE OF INSTALLATION | Embed |
| FORMAT | Rectangular |
| MEASURE | 160 x 40 x 42 mm |
| CUTTING MEASURE | 155 x 35 mm |
| MIN. DISTANCE TO CEILING | 45 mm |
| COLOR TEMP. | 3000K |
| CRI | 85 |
| FLICKER | 0.10% |
| MACADAM GROUPING | 5 |
| LUMINOUS FLUX | 576 lm |
| OPTICAL SYMMETRY | Symmetric |
| OPENING ANGLE | 24 º |
| UNIFIED GLARE RATING | 15 |
| LIFE TIME | 30,000 |
| SWITCHOVERS Nº | 15,000 |
| CONSUMED POWER | 12 W |
| LUMINOUS EFFICACY | 48 lm/W |
| LIGHTING TECHNOLOGY | Led |
| POWER FACTOR | 0.50 |
| VOLTAGE | 220/240 V |
| FREQUENCY | 50/60 Hz |
| INSULATION CLASS | II |
| DEGREE OF IP PROTECTION | IP20 |
Related products
6005-610MM-20W-3K
Recessed linear LED luminaire model 6005 finish aluminium, 20 W, 3000 K, 1700 lm, 610x90x54 mm, 100°.
HERA-S4-19-20W-3K-25
Tilting recessed spotlight LED model HERA finish black, UGR10, 20 W, 3000 K, 1420 lm, 300x67x50 mm, 25°.