Recessed spotlight LED model DOT finish black matt, UGR15, 15 W, 3000 K, 719 lm, Ø80x55 mm, 24°.
Recessed spotlight LED model DOT finish black matt, UGR15, power of 15 W, colour temperature 3000 K (warm light), luminous flux 719 lm, opening angle 24°, size Ø80 x 55 mm, for a recess of Ø75 mm, made of aluminium foundry adc12.
| CATALOGUE | CONALUX |
| SERIES | Dot R Round |
| REFERENCE | DOTR-15W-3K |
| REFERENCE 2 | 3702352009 |
| COLOR | black matt |
| MATERIAL | aluminium foundry adc12 |
| DRIVER/EQUIPMENT INCLUDED | Yes |
| ANCHORING INCLUDED | Yes |
| TYPE OF INSTALLATION | Embed |
| FORMAT | Circular |
| MEASURE | 80 x 55 mm |
| CUTTING MEASURE | 75 mm |
| MIN. DISTANCE TO CEILING | 60 mm |
| COLOR TEMP. | 3000K |
| CRI | 85 |
| FLICKER | 0.10% |
| MACADAM GROUPING | 5 |
| LUMINOUS FLUX | 719 lm |
| OPTICAL SYMMETRY | Symmetric |
| OPENING ANGLE | 24 º |
| UNIFIED GLARE RATING | 15 |
| LIFE TIME | 30,000 |
| SWITCHOVERS Nº | 15,000 |
| CONSUMED POWER | 15 W |
| LUMINOUS EFFICACY | 47.93 lm/W |
| LIGHTING TECHNOLOGY | Led |
| POWER FACTOR | 0.50 |
| VOLTAGE | 220/240 V |
| FREQUENCY | 50/60 Hz |
| INSULATION CLASS | II |
| DEGREE OF IP PROTECTION | IP20 |
Related products
5806-0138W
Downlight LED model 5806 finish white, 38 W, 4000 K, 3737 lm, Ø195x230 mm, 90°, (CCT switch: 3000K, 4000K, 5700K).
TIRIS-19-15W-3K-20
Downlight LED model TIRIS finish black, UGR10, IP65, 15 W, 3000 K, 1275 lm, Ø105x108 mm, 20°.