| MATERIAL | aluminium foundry and glass |
| DIFFUSER MATERIAL | Glass |
| FRAME MATERIAL | Aluminium |
| REFLECTOR MATERIAL | Aluminium |
| DRIVER/EQUIPMENT INCLUDED | Yes |
| ANCHORING INCLUDED | Yes |
| MOVEMENT | Adjustable |
| ANGLE OF ROTATION | 350 º |
| TILT ANGLE | 60 º |
| TYPE OF INSTALLATION | Embed |
| FORMAT | Circular |
| MEASURE | 195 x 230 mm |
| CUTTING MEASURE | 165 mm |
| MIN. DISTANCE TO CEILING | 140 mm |
| WEIGHT | 1.10 |
| COLOR TEMP. | 4000K |
| CRI | 80 |
| FLICKER | 0.10% |
| MACADAM GROUPING | 3 |
| LUMINOUS FLUX | 3,737 lm |
| RATED LUMINOUS FLUX | 4,940 lm |
| OPTICAL SYMMETRY | Symmetric |
| OPENING ANGLE | 90 º |
| LED TYPE | LED SMD EPISTAR |
| REPLACEABLE LAMP | Non-replaceable LED and replaceable lamp |
| LIFE TIME | 50,000 |
| SWITCHOVERS Nº | 23,000 |
| MAXIMUM LIGHT INTENSITY | 2,069 cd |
| CONSUMED POWER | 38 W |
| LUMINOUS EFFICACY | 98.34 lm/W |
| LIGHTING TECHNOLOGY | Led |
| POWER FACTOR | 0.90 |
| VOLTAGE | 220/240 V |
| FREQUENCY | 50/60 Hz |
| INSULATION CLASS | II |
| DEGREE OF IP PROTECTION | IP20 |