Ceiling fan/Ceiling light LED model TAHITI finish white, 72 W, 3200 lm, Ø1060x380 mm, 140°.
Ceiling fan/Ceiling light LED model TAHITI finish white, power of 72 W, luminous flux 3200 lm, opening angle 140°, size Ø1060 x 380 mm, made of abs and acrylic. With DC motor, retractable blades and 6 speeds. Incorporates automatic switch-off function, winter mode and switch memory. Its lighting system allows the intensity and colour temperature to be regulated (from 3000K to 6000K). Includes remote control and interchangeable 15 and 25 cm stems to adapt the installation to different heights.
| CATALOGUE | CONALUX |
| SERIES | Tahití 50 |
| REFERENCE | TAHITI-50-01 |
| REFERENCE 2 | 3702350205 |
| COLOR | white |
| MATERIAL | ABS and acrylic |
| ANCHORING INCLUDED | Yes |
| REMOTE CONTROL | Required |
| FAN LIGHT | Yes |
| TYPE OF INSTALLATION | Surface |
| FORMAT | Circular |
| MEASURE | 1060 x 380 mm |
| CRI | 80 |
| FLICKER | 0.10% |
| MACADAM GROUPING | 6 |
| LUMINOUS FLUX | 3,200 lm |
| OPTICAL SYMMETRY | Symmetric |
| OPENING ANGLE | 140 º |
| LIFE TIME | 30,000 |
| CONSUMED POWER | 72 W |
| LUMINOUS EFFICACY | 44.44 lm/W |
| LIGHTING TECHNOLOGY | Led |
| FAN MOTOR | DC |
| VOLTAGE | 220/240 V |
| FREQUENCY | 50/60 Hz |
| INSULATION CLASS | 0 |
| DEGREE OF IP PROTECTION | IP20 |