Panel LED model 5009 finish white, UGR19, 40 W, 4000 K, 3545 lm, 595x595x38 mm, 120°.
Panel LED model 5009 finish white, UGR19, power of 40 W, colour temperature 4000 K (neutral light), luminous flux 3545 lm, opening angle 120°, size 595 x 595 x 38 mm, weight 1980 g, made of aluminium.
| CATALOGUE | CONALUX |
| SERIES | 5009 60×60 |
| REFERENCE | 5009-40W4K-01 |
| REFERENCE 2 | 2010301401 |
| EAN 13 | 8435115983153 |
| COLOR | White |
| MATERIAL | Aluminium |
| DIFFUSER MATERIAL | Methacrylate |
| FRAME MATERIAL | Aluminium |
| DRIVER/EQUIPMENT INCLUDED | Yes |
| ANCHORING INCLUDED | Not |
| MOVEMENT | Fixed |
| TYPE OF INSTALLATION | Modular |
| FORMAT | Square |
| MEASURE | 595 x 595 x 35 mm |
| WEIGHT | 1.98 |
| LINKABLE | Not |
| COLOR TEMP. | 4000K |
| CRI | 80 |
| FLICKER | 0.10% |
| MACADAM GROUPING | 5 |
| LUMINOUS FLUX | 4,000 lm |
| RATED LUMINOUS FLUX | 5,000 lm |
| OPTICAL SYMMETRY | Symmetric |
| OPENING ANGLE | 120 º |
| UNIFIED GLARE RATING | 22 |
| LED TYPE | LED SMD |
| REPLACEABLE LAMP | Non-replaceable LED and replaceable lamp |
| LIFE TIME | 30,000 |
| MAXIMUM LIGHT INTENSITY | 4,407 cd |
| CONSUMED POWER | 40 W |
| LUMINOUS EFFICACY | 100 lm/W |
| LIGHTING TECHNOLOGY | Led |
| POWER FACTOR | 0.95 |
| VOLTAGE | 200/230 V |
| FREQUENCY | 50/60 Hz |
| INSULATION CLASS | II |
| DEGREE OF IP PROTECTION | IP44 |
Accessories
5009-KIT EMP-EC-01
Mounting kit at low cost for flush mounting model 5009 finish white, 638x638x67 mm.
5009-KIT SUPERF-EC-01
Mounting kit at low cost for surface mounting model 5009 finish white, 610x610x45 mm.
5009-PERFIL OCULTO
Mounting kit for flush mounting concealed profile model 5009 finish white.
Related products
5003-45W4K-01
Panel LED model 5003 finish white, UGR19, 45 W, 4200 K, 3370 lm, 595x595x10 mm, 100°.
5007-45W4K-01
Panel LED model 5007 finish white, UGR19, 45 W, 4000 K, 6574 lm, Ø600x40 mm, 120°.
5012-42W4K-01
Perimeter lighting frame LED model 5012 finish white, 42 W, 4000 K, 4200 lm, 595x595x15 mm, 119°.