Downlight LED model TAURUS finish white, UGR19, IP54, 24 W, 4000 K, 2400 lm, Ø206x107 mm, 100°.
Downlight LED model TAURUS finish white, UGR19, IP54, power of 24 W, colour temperature 4000 K (neutral light), luminous flux 2400 lm, opening angle 100°, size Ø206 x 107 mm, for a recess of Ø197 mm, made of spun aluminium.
| CATALOGUE | CONALUX |
| SERIES | Taurus |
| REFERENCE | TAURUS-24W-01-4K |
| REFERENCE 2 | 3702400937 |
| EAN 13 | 8435115998232 |
| COLOR | white |
| MATERIAL | spun aluminium |
| DRIVER/EQUIPMENT INCLUDED | Yes |
| ANCHORING INCLUDED | Yes |
| TYPE OF INSTALLATION | Embed |
| FORMAT | Circular |
| MEASURE | 206 x 107 mm |
| CUTTING MEASURE | 197~200 mm |
| COLOR TEMP. | 4000K |
| CRI | 90 |
| FLICKER | 0.10% |
| MACADAM GROUPING | 3 |
| LUMINOUS FLUX | 2,400 lm |
| RATED LUMINOUS FLUX | 2,800 lm |
| OPTICAL SYMMETRY | Symmetric |
| OPENING ANGLE | 100 º |
| UNIFIED GLARE RATING | 19 |
| LED TYPE | SMD |
| LIFE TIME | 35,000 |
| SWITCHOVERS Nº | 25,000 |
| CONSUMED POWER | 24 W |
| LUMINOUS EFFICACY | 100 lm/W |
| LIGHTING TECHNOLOGY | Led |
| POWER FACTOR | 0.90 |
| VOLTAGE | 220/240 V |
| FREQUENCY | 50/60 Hz |
| INSULATION CLASS | II |
| DEGREE OF IP PROTECTION | IP54 |