Recessed spotlight LED model FE22 finish white, 3 W, 4000 K, 183 lm, 45x45x52 mm, 10°.
Recessed spotlight LED model FE22 finish white, power of 3 W, colour temperature 4000 K (neutral light), luminous flux 183 lm, opening angle 10°, minimum voltage 100 V, size 45 x 45 x 52 mm, for a recess of 38 x 38 mm, weight 120 g, made of aluminium and pmma.
| CATALOGUE | CONALUX |
| SERIES | FE22 |
| REFERENCE | FE22-013W4K |
| REFERENCE 2 | 2426102401 |
| EAN 13 | 8435115980817 |
| COLOR | white |
| MATERIAL | aluminium and PMMA |
| DIFFUSER MATERIAL | PMMA |
| FRAME MATERIAL | Aluminium |
| DRIVER/EQUIPMENT INCLUDED | Yes |
| ANCHORING INCLUDED | Yes |
| MOVEMENT | Fixed |
| TYPE OF INSTALLATION | Embed |
| FORMAT | Square |
| MEASURE | 45 x 45 x 52 mm |
| CUTTING MEASURE | 38 x 38 mm |
| MIN. DISTANCE TO CEILING | 55 mm |
| WEIGHT | 120 |
| COLOR TEMP. | 4000K |
| CRI | 95 |
| FLICKER | 0.10% |
| MACADAM GROUPING | 3 |
| LUMINOUS FLUX | 183 lm |
| RATED LUMINOUS FLUX | 208 lm |
| OPTICAL DISTRIBUTION | Direct |
| OPTICAL SYMMETRY | Symmetric |
| OPENING ANGLE | 10 º |
| LED TYPE | LED CREE |
| REPLACEABLE LAMP | Non-replaceable LED and replaceable lamp |
| LIFE TIME | 50,000 |
| SWITCHOVERS Nº | 30,000 |
| CONSUMED POWER | 3 W |
| LUMINOUS EFFICACY | 61 lm/W |
| LIGHTING TECHNOLOGY | Led |
| POWER FACTOR | 0.90 |
| VOLTAGE | 100/240 V |
| FREQUENCY | 50/60 Hz |
| INSULATION CLASS | I |
| DEGREE OF IP PROTECTION | IP20 |
Related products
HERA-Q1-19-10W-4K-25
Recessed spotlight LED model HERA finish black, UGR10, 10 W, 4000 K, 710 lm, 77x77x50 mm, 25°.
HERA-S1-19-3W-4K-25
Tilting recessed spotlight LED model HERA finish black, UGR10, 3 W, 4000 K, 159 lm, 67x67x50 mm, 25°.
DOTS-3W-3K
Recessed spotlight LED model DOT finish black matt, UGR15, 3 W, 3000 K, 75 lm, 40x40x42 mm, 24°.