Recessed spotlight LED model DOT finish black matt, UGR15, 3 W, 3000 K, 75 lm, 40x40x42 mm, 24°.
Recessed spotlight LED model DOT finish black matt, UGR15, power of 3 W, colour temperature 3000 K (warm light), luminous flux 75 lm, opening angle 24°, size 40 x 40 x 42 mm, for a recess of 35 x 35 mm, made of aluminium foundry adc12.
| CATALOGUE | CONALUX |
| SERIES | Dot S Square |
| REFERENCE | DOTS-3W-3K |
| REFERENCE 2 | 3702351976 |
| COLOR | black matt |
| MATERIAL | aluminium foundry adc12 |
| DRIVER/EQUIPMENT INCLUDED | Yes |
| ANCHORING INCLUDED | Yes |
| TYPE OF INSTALLATION | Embed |
| FORMAT | Square |
| MEASURE | 40 x 40 x 42 mm |
| CUTTING MEASURE | 35 x 35 mm |
| MIN. DISTANCE TO CEILING | 45 mm |
| COLOR TEMP. | 3000K |
| CRI | 85 |
| FLICKER | 0.10% |
| MACADAM GROUPING | 5 |
| LUMINOUS FLUX | 75 lm |
| OPTICAL SYMMETRY | Symmetric |
| OPENING ANGLE | 24 º |
| UNIFIED GLARE RATING | 15 |
| LIFE TIME | 30,000 |
| SWITCHOVERS Nº | 15,000 |
| CONSUMED POWER | 3 W |
| LUMINOUS EFFICACY | 25 lm/W |
| LIGHTING TECHNOLOGY | Led |
| POWER FACTOR | 0.50 |
| VOLTAGE | 220/240 V |
| FREQUENCY | 50/60 Hz |
| INSULATION CLASS | II |
| DEGREE OF IP PROTECTION | IP20 |
Related products
FE22-013W3K
Recessed spotlight LED model FE22 finish white, 3 W, 3000 K, 183 lm, 45x45x52 mm, 10°.
HERA-Q1-19-10W-3K-25
Recessed spotlight LED model HERA finish black, UGR10, 10 W, 3000 K, 710 lm, 77x77x50 mm, 25°.
HERA-S1-19-3W-3K-25
Tilting recessed spotlight LED model HERA finish black, UGR10, 3 W, 3000 K, 126 lm, 67x67x50 mm, 25°.