Downlight LED model 5067 finish white, UGR19, IP44, 15 W, 4000 K, 1200 lm, 110°, TRIAC regulation.
Downlight LED model 5067 finish white, UGR19, IP44, power of 15 W, colour temperature 4000 K (neutral light), luminous flux 1200 lm, opening angle 110°, weight 380 g, made of aluminium. Including TRIAC-AC regulation.
| CATALOGUE | CONALUX |
| SERIES | 5067 |
| REFERENCE | 5067-0115W4K |
| REFERENCE 2 | 1632501401 |
| EAN 13 | 8435115982347 |
| COLOR | White |
| MATERIAL | Aluminium |
| DIFFUSER MATERIAL | PC |
| FRAME MATERIAL | Aluminium |
| DRIVER/EQUIPMENT INCLUDED | Yes |
| ANCHORING INCLUDED | Yes |
| MOVEMENT | Fixed |
| REGULATION | TRIAC |
| TYPE OF INSTALLATION | Embed |
| FORMAT | Circular |
| MEASURE | 180 x 40 mm |
| CUTTING MEASURE | 150 mm |
| MIN. DISTANCE TO CEILING | 40 mm |
| WEIGHT | 380 |
| COLOR TEMP. | 4000K |
| CRI | 80 |
| LUMINOUS FLUX | 1,200 lm |
| RATED LUMINOUS FLUX | 1,320 lm |
| OPTICAL SYMMETRY | Symmetric |
| OPENING ANGLE | 110 º |
| UNIFIED GLARE RATING | 19 |
| LED TYPE | LED SMD |
| REPLACEABLE LAMP | Non-replaceable LED and replaceable lamp |
| LIFE TIME | 30,000 |
| CONSUMED POWER | 15 W |
| LUMINOUS EFFICACY | 80 lm/W |
| LIGHTING TECHNOLOGY | Led |
| POWER FACTOR | 0.90 |
| VOLTAGE | 200/230 V |
| FREQUENCY | 50/60 Hz |
| INSULATION CLASS | II |
| DEGREE OF IP PROTECTION | IP44 |
| OVERLOAD PROTECTION | Not |
Related products
5093-0112W4K
Downlight LED model 5093 finish white, 12 W, 4000 K, 1439 lm, Ø170x28 mm, 120°.
5064-0112W4K
Downlight LED model 5064 finish white, IP44, 12 W, 4000 K, 1400 lm, Ø145x68 mm, 110°, plastic-covered.
5087-0112W4K
Downlight LED model 5087 finish white, IP40, 12 W, 4000 K, 540 lm, Ø135x77 mm, 100°.
5068-01R0115W4K
Downlight LED model 5068 finish white, reflector white, UGR19, 15 W, 4000 K, 1600 lm, Ø140x82 mm, 100°.