LED road head model V5900 finish grey, IP65, 70 W, 4000 K, 8400 lm, 156x418x84 mm, 70 × 140°.
LED road head model V5900 finish grey, IP65, power of 70 W, colour temperature 4000 K (neutral light), luminous flux 8400 lm, opening angle 70 × 140°, minimum voltage 175 V, size 156 x 418 x 84 mm. Designed for installation on poles with a 60 mm diameter (pole not included) and equipped with 4 kV surge protection.
| CATALOGUE | CONALUX |
| SERIES | V5900 |
| REFERENCE | V5900-70W4K |
| REFERENCE 2 | 3702464066 |
| EAN 13 | 8435115999840 |
| COLOR | Grey |
| DRIVER/EQUIPMENT INCLUDED | Yes |
| ANCHORING INCLUDED | Not |
| MEASURE | 156 x 418 x 84 mm |
| COLOR TEMP. | 4000K |
| CRI | 80 |
| LUMINOUS FLUX | 8,400 lm |
| RATED LUMINOUS FLUX | 9,240 lm |
| OPTICAL SYMMETRY | Asymmetrical |
| OPENING ANGLE | 70~140º |
| LIFE TIME | 30,000 |
| CONSUMED POWER | 70 W |
| LUMINOUS EFFICACY | 120 lm/W |
| POWER FACTOR | 0.90 |
| VOLTAGE | 175/265 V |
| INSULATION CLASS | 0 |
| OVERLOAD PROTECTION | Yes |