LED tube model TCX finish white and opal, 18 W, 6000 K, 1548 lm, 220°, xG13.
LED tube model TCX finish white and opal, power of 18 W, colour temperature 6000 K (cold light), luminous flux 1548 lm, opening angle 220°, weight 420 g, made of glass.
| CATALOGUE | CONALUX |
| SERIES | T8 LED SMD |
| REFERENCE | TCX6120-18W |
| REFERENCE 2 | 5512201600 |
| EAN 13 | 8435115979866 |
| COLOR | White and opal |
| MATERIAL | Glass |
| ANCHORING INCLUDED | Not |
| MEASURE | 1200 x 30 mm |
| WEIGHT | 420 |
| COLOR TEMP. | 6000K |
| CRI | 80 |
| LUMINOUS FLUX | 1,548 lm |
| RATED LUMINOUS FLUX | 1,800 lm |
| LOR | 100 % |
| OPTICAL DISTRIBUTION | Direct |
| OPTICAL SYMMETRY | Symmetric |
| OPENING ANGLE | 220 º |
| LED TYPE | LED SMD |
| TYPE OF LAMP | T8 |
| LAMPHOLDER | G13 |
| REPLACEABLE LAMP | Non-replaceable LED and replaceable lamp |
| LIFE TIME | 30,000 |
| CONSUMED POWER | 18 W |
| LUMINOUS EFFICACY | 86 lm/W |
| LIGHTING TECHNOLOGY | Led |
| POWER FACTOR | 0.95 |
| VOLTAGE | 200/230 V |
| FREQUENCY | 50/60 Hz |
| INSULATION CLASS | II |
| DEGREE OF IP PROTECTION | IP20 |