Downlight LED model TIRIS finish black, UGR10, IP65, 20 W, 2700 K, 1960 lm, Ø155x140 mm, 20°.
Downlight LED model TIRIS finish black, UGR10, IP65, power of 20 W, colour temperature 2700 K (warm light), luminous flux 1960 lm, opening angle 20°, size Ø155 x 140 mm, for a recess of Ø150 mm, made of aluminium tempered.
| CATALOGUE | CONALUX |
| SERIES | Tiris |
| REFERENCE | TIRIS-19-20W-27K-20 |
| REFERENCE 2 | 3702957757 |
| COLOR | black |
| MATERIAL | aluminium tempered |
| TYPE OF INSTALLATION | Embed |
| FORMAT | Circular |
| MEASURE | 155 x 140 mm |
| CUTTING MEASURE | 150 mm |
| COLOR TEMP. | 2700K |
| CRI | 90 |
| MACADAM GROUPING | 3 |
| LUMINOUS FLUX | 1,720 lm |
| RATED LUMINOUS FLUX | 1,960 lm |
| OPTICAL SYMMETRY | Symmetric |
| OPENING ANGLE | 20 º |
| UNIFIED GLARE RATING | 10 |
| LED TYPE | COB |
| LIFE TIME | 50,000 |
| SWITCHOVERS Nº | 30,000 |
| CONSUMED POWER | 20 W |
| LUMINOUS EFFICACY | 86 lm/W |
| LIGHTING TECHNOLOGY | Led |
| POWER FACTOR | 0.50 |
| VOLTAGE | 220/240 V |
| FREQUENCY | 50/60 Hz |
| INSULATION CLASS | II |
| DEGREE OF IP PROTECTION | IP65 |